Vietos maistas ir trumposios tiekimo grandinės

sveikatai palankios mitybos ir tvarios aplinkos pagrindas

Projektinė veikla

Tarptautinis projektas “Pagrindinių žemės ūkio kompetencijų stiprinimas siekiant pažinti vertės grandinę” (SKILLS) kuria platesnes galimybes vystyti trumpąsias maisto tiekimo grandines

VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto mokslininkai prof. dr. V. Atkočiūnienė, doc. dr. G. Vaznonienė, lekt. dr. I. Kazlauskienė, doc. dr. J. Zaleckienė ir lekt. A. Aleksandravičius dalyvauja įgyvendinant tarptautinį ERASMUS+ projektą „Pagrindinių žemės ūkio kompetencijų stiprinimas siekiant pažinti vertės grandinę“ (Strengthening Key Competences in Agriculture for Value Chain Knowledge, 2021-1-EL01-KA220-HED-000023289). Fakulteto mokslininkai – prisideda prie žemės ūkio gamintojų, studentų įgūdžių tobulinimo, diegiant ir propaguojant žiedinio žemės ūkio ir žaliojo augimo koncepcijas.

Projekto partneriai: Egėjo jūros universitetas/University of the Aegean (Graikija), Švietimo ir mokslo internacionalizavimo asociacija/ Association for Internationalization of Education and Science (Šiaurės Makedonijos Respublika), Hargitos bendruomenės plėtros asociacija /Harghita Community Development Association (Rumunija) ir Distretto Agroalimentare Regionale Scrl (Italija).

VDU ŽŪA Bioekonomikos plėtros fakulteto tyrėjai koordinavo 1-ojo darbo paketo veiklą.

Atlikus Lietuvos, Graikijos, Rumunijos ir Italijos ūkininkų, verslininkų, studentų, žemės ūkio asociacijų narių anketinę apklausą „Žiedinis žemės ūkis” buvo nustatyta, kad respondentai turi gana nemažai žinių apie žiedinį žemės ūkį ir kai kuriuos žiedinio žemės ūkio principus taiko savo veikloje. Tačiau jų žinios apie žiedinį žemės ūkį dar yra paviršutiniškos, mažai pagrįstos mokslinių tyrimų rezultatais. Dauguma respondentų kol kas žino tik pagrindinius žiedinio žemės ūkio principus, apie kuriuos įgijo žinių aukštosiose mokyklose arba savišvietos būdu. Respondentai patys pripažino, kad jie stokoja žinių ir kompetencijų žiedinio žemės ūkio srityje, ypač savo šalies socialiniame, aplinkosauginiame, ekonominiame ir politiniame kontekste. Dauguma respondentų pabrėžė, kad žiedinio žemės ūkio principų turėtų būti mokoma universitetuose, akcentavo tiek teorinių tiek praktinių žinių, gerosios praktikos pavyzdžių svarbą. Žiedinio žemės ūkio principų mokymas turėtų tapti mokymosi visą gyvenimą dalimi. Anot respondentų, žiedinės žemės ūkio vystymo principai turi būti aptariami tiek šeimoje, tiek pradiniame ugdyme, tiek universitetuose, tiek specialiuose mokymuose ir tai temai skirtuose internetiniuose puslapiuose. Kol kas, respondentų nuomone, pirmenybė yra teikiama savarankiškam mokymuisi ir tai yra lengviausiai prieinamas žinių apie žiedinį žemės ūkį įgijimo būdas. Taip pat nustatyta, kad ikišiolinis švietimas žiedinio žemės ūkio principų srityje nesuteikia pagrindo išsamiai suprasti, kas yra žiedinis žemės ūkis, kokia jo nauda ir galimybės taikyti ūkiuose. Taip pat trūksta nepriklausomų mokymo teikėjų kursų žiedinio žemės ūkio temomis, seminarų ir mokymų. Tokia situacija gali turėti įtakos gerai parengtų specialistų ir kokybiškų, naujausių žinių įgijimo stokai, o kartu ir žemam strateginių dokumentų bei politinių sprendimų orientavimui į žiedinį žemės ūkį. Tad švietimo sistemos papildymas žiedinėmis žemės ūkio studijomis sukurtų galimybes didinti visuomenės sąmoningumą žiedinės ekonomikos srityje. Didesnis visuomenės susidomėjimas žiedinio žemės ūkio plėtra inicijuotų ir strateginius bei politinius sprendimus, skatinančius atsakingiau įgyvendinti žiedinio žemės ūkio principus.

Su 1-ojo etapo projekto rezultatais galima susipažinti: https://www.euskills.info/project-results

Projekto partneris organizacijos DARe (Distretto Agroalimentare Regionale SCRL) vadovas dr. Antonio Stasi iš Italijos koordinavo antrojo darbo paketo veiklas, kurios apima nacionalinių žaliųjų darbo skelbimų analizę, nacionalinių dokumentų susijusių su žiedine ekonomika apžvalgą bei mokymo skaidrių parengimą studentams ir dėstytojams pagal numatytas temas:
1 modulis. Žaliasis žinojimas;
2 modulis. Žalioji komunikacija;
3a modulis. Žaliasis žemės ūkis ir vietos maisto produktų rinkos;
3b modulis. Žalioji rezoliucija, kurianti ekologiškus sprendimus žemės ūkyje;

4a modulis. Ūkininkavimo strategijos;

4b modulis. Žaliojo maisto pramonė;

4c Modulis. Žaliasis problemų sprendimas;

4d modulis. Ekologiškų produktų paradavimai;

4e modulis. Darnus turizmas.

Su 2-ojo etapo projekto rezultatais galima susipažinti: https://www.euskills.info/project-results

Švietimo ir mokslo internacionalizavimo asociacija (Association for Internationalization of Education and Science, Šiaurės Makedonijos Respublika) koordinavo 3-iojo projekto etapo darbo paketo veiklas.
Parengtas vadovas „Agri-Lingua Practicum” anglų kalba, pritaikytas žemės ūkio tikslams, skirtas specifiniams kalbiniams įgūdžiams lavinti. Susideda iš keturių modulių nuo pradedančiųjų iki vidutinio lygio, apima tekstų skaitymą, supratimo pratimus, gramatiką, žodyną ir rašymo užduotis žemės ūkio srityje.

Su 3-ojo etapo projekto rezultatais galima susipažinti: https://aegeangr-my.sharepoint.com/personal/stathiskaloudis_aegean_gr/_layouts/15/onedrive.aspx?id=%2Fpersonal%2Fstathiskaloudis%5Faegean%5Fgr%2FDocuments%2FProjects%2F2022%5F12%5FSKILLS%2Fproject%5Fresults%2FPR3%2FAgri%2DLingua%5FPracticum%2Epdf&parent=%2Fpersonal%2Fstathiskaloudis%5Faegean%5Fgr%2FDocuments%2FProjects%2F2022%5F12%5FSKILLS%2Fproject%5Fresults%2FPR3&ga=1

Daugiau informacijos apie projektą: https://www.euskills.info