Naujos kartos biologinis stimuliatorius

Biostimuliatoriai naudojami ekologinėje gamyboje

Skystų tręšiamųjų produktų šiuo metu žemės ūkio gamyboje yra labai daug rūšių. Jie gaminami iš įvairių medžiagų, naudojant įvairias technologijas. Vieni jų skirti intensyviai gamybai, kiti – ekologiniam ūkininkavimui. Skysti tręšiamieji produktai, kurie naudojami ekologinėje gamyboje, galimi naudoti ir intensyviame ūkininkavime. Tuo tarpu skysti tręšiamieji produktai, kurie naudojami intensyviame ūkininkavime, griežtai draudžiami ekologinėje gamyboje.

Vieni iš jų yra skysti organiniai biostimuliatoriai. Norint, kad vienos ar kitos rūšies skystas organinis biostimuliarorius būtų leidžiamas naudoti ekologinėje gamyboje, jis turi būti sertifikuotas, atitikti ES reglamentus ekologinei gamybai bei įtrauktas į Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos atitinkamus sąrašus, kuriuose nurodytos trąšos ir dirvos gerinimo priemonės leidžiamos naudoti ekologinėje gamyboje.

Organinį biostimuliatorių Ferbanat L leidžiama naudoti ekologinėje gamyboje, jis yra sertifikuotas ekologinėje gamyboje. Kartu galima naudoti ir ūkininkaujant intensyviai. Jis yra pagamintas iš Lietuvoje gaminamo vermikomposto.

Organinį biostimuliatorių Ferbanat L galima naudoti žemės ūkio augalų sėklų apdorojimui prieš sėją, purškimui per lapus bei žemės ūkio augalų laistymui jų vegetacijos metu.

Biostimuliatorių efektyvumas labai priklauso nuo dirvos turtingumo maisto medžiagomis. Jei dirvos yra nualintos, yra labai didelis atskirų maisto medžiagų stygius juose biostimuliatorių efektyvumas gali būti labai menkas arba jo ir nebūti. Jei dirvos yra turtingos organinėmis ir mineralinėmis medžiagomis biostimuliatorių efektyvumas gali labai išaugti.

Sėjamosios (pluoštinės) kanapės (Cannabis sativa L.) biostimuliatoriais gali būti purškiamos per kelis kartus. Vienkartinis nupurškimas gali neatnešti laukiamo rezultato. Sėjamosios kanapės purškiamos joms sudygus 2-3 kartus kas 10-14 d. Purškimo norma 1-2 l ha-1.

Dygliuotojo šaltalankio (Hippophae rhamnoides L.) ir raukšlėtalapio erškėčio (Rosa rugosa) augalus rekomenduojama nupurkšti po derliaus nuėmimo. Jų vegetacijos metu rekomenduojama purkšti prasidėjus vegetacijai 2-3 kartus kas 10-14 d. Purškimo norma 1-2 l ha-1.

Nupurškus augalus biostimuliatoriais suaktyvinami augale fiziologiniai procesai, didėja lapuose chrolofilo, intensyvėja maisto medžiagų sintezės procesai, augalai intensyviau pasisavina maisto medžiagas esančias dirvoje. Kartu augalai aprūpinami įvairiomis fiziologiškai aktyviomis medžiagomis, makro ir mikro elementais. Dėl to išauginami didesni ir geresnės kokybės žemės ūkio augalų derliai.

Parengė doc. dr. Juozas Pekarskas

atgal