Vietos maistas ir trumposios tiekimo grandinės

sveikatai palankios mitybos ir tvarios aplinkos pagrindas

MAŽŲJŲ LIETUVOS KAIMO GAMINTOJŲ PRODUKTŲ KELIAS PAS VARTOTOJĄ – TIEKIMO GRANDINĖS TRUMPINIMAS ELEKTRONINĖS PREKYBOS PRIEMONĖMIS

Elektroninės parduotuvės www.kaimasinamus.lt projekto koncepcija

Dažnai mitybos specialistai tvirtina, kad tai, kas užauginama mūsų krašte, yra vertingiausia ir palankiausia mūsų organizmui. Jie teigia, kad vietos ūkininkų užauginama ir be tarpininkų parduodama (tiesiai iš ūkio) produkcija yra vertingesnė ir šviežesnė, nei atvežta iš pietų Europos kraštų ar dar toliau. Be to, ūkininkų užauginti ar pagaminti produktai yra aukštesnės kokybės nei masinės gamybos produktai unikalūs ir pagaminti su meile. Tokius ūkininkus ir smulkiuosius kaimo verslus, ypač trumpųjų tiekimo grandinių vystytojus, palaiko, padeda jų unikaliai produkcijai pasiekti kuo daugiau vartotojų, kad pastarieji išmėgintų ir suprastų šių produktų išskirtinę kokybę Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.

El. platforma „Kaimas į namus“ buvo sukurta 2013 metais Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto iniciatyva. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra perėmė tinklalapio priežiūrą nuo 2019 metų.

Pirminė šios platformos idėja buvo padėti smulkiesiems šalies ūkininkams bei gamintojams, kurti vartotojų bendruomenes ir taip padėti užsakyti didesnius kiekius produkcijos. Buvo tikimasi, kad toks būdas padės tiekėjams sutaupyti logistikos kaštus. Deja, toks modelis nepasiteisino ir laikui bėgant išsikvėpė, o pandemija išryškino visai kitokius vartotojų poreikius ir galimybes. Todėl buvo nuspręsta modernizuoti „Kaimas į namus“ platformą ir paversti ją elektronine parduotuve.

Elektroninės parduotuvės „Kaimas į namus“ pagrindinis tikslas – kad Lietuvos žmonių stalus pasiektų kuo natūralesnis, kaime užaugintas ir pagamintas maistas, kad unikalūs ne masinės gamybos amatininkų gaminiai rastų savo klientą, o paslaugomis kaime naudotųsi ne tik turistai, bet ir vietos gyventojai. Dažnai net nežinome, kokius nuostabius ir ypatingus verslus galime aptikti savo kaimynystėje.

El. parduotuvė „Kaimas į namus“ nekomercinis projektas, tai pagalbos įrankis pradedantiems ir nedideliems gamintojams, kurie ieško galimybių savo produktus pristatyti platesnei auditorijai. El. parduotuvės tikslas – tiekti vartotojams natūralesnį, kaime užaugintą ir pagamintą maistą, įvairiuss amatininkų dirbinius bei paslaugos iš įvairių Lietuvos regionų.

Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos administruoja el. prekybos platformą, teikia konsultacijas, viešina parduotuvę ir kviečia pasinaudoti teikiamomis galimybėmis tačiau nėra pardavimų tarpininkas ar naudos gavėjas. Produktus parduoda tiesiogiai patys gamintojai.

Ypatingas dėmesys skiriamas sertifikuotiems produktams, tokiems kaip ekologiškai užauginti ar turintys tautinio paveldo, rakto skylutės sertifikatus. Sertifikuoti produktai pažymėti specialiu ženkliuku, juos galima rasti ir atskiroje kategorijoje.

 Projekto įgyvendinimas 

Projektas kaip elektroninė parduotuvė startavo 2022 m. birželio 1 d. . El. parduotuvės pardavėjams (tiekėjams) nėra taikomi jokie administravimo mokesčiai. Prisijungti prie pardavėjų rato gali kiekvienas ūkininkas, gamintojas, amatininkas ar paslaugų (edukacijų, apgyvendinimo ir kt.) tiekėjas iš kaimo. Jam tai nieko nekainuoja. Tereikia užpildyti PARDUOTUVĖS TIEKĖJO ANKETĄ.

Įgyvendinant projektą didžiausias iššūkis buvo sumodeliuoti sistemą, kad joje nebūtų tarpininkų, kurie prekes supirktų, sandėliuotų ir suruošęs užsakymus išsiųstų, vykdytų apskaitą ir finansines operacijas. Kaip apsieiti be tarpinių grandžių, kad projektas išliktų veiksmingas ir efektyvus, neiškreiptų tiesioginio pardavimo klientams be tarpininkų esmės ?

Sistema buvo taip programuojama, kad produktų pristatymas buvo paliktas pačio tiekėjo atsakomybei. Šiuo metu sistema veikia kaip elektroninė parduotuvė. Klientas gali įsigyti visus produktu, esančius parduotuvėje, išsirinkti pageidaujamas prekes ir pasidėti į savo pirkinių krepšelį bei sumokėti už jas vienu mokėjimu naudojant elektroninės bankininkystės priemones (kas yra patogu pirkėjui). Sistema suprogramuota perskirstyti pinigus bei nukreipti juos į pardavėjų sąskaitas, juos informuojant apie jų užsakymų būseną. Patys pardavėjai jiems tinkamais ir prieinamais būdais  siunčia (pristato) savo prekes klientams tiesiogiai Jeigu pirkėjas užsisako prekes iš kelių pardavėjų – gauna jas visas atskiromis siuntomis.

Lietuvoje kol kas nėra kurjerių, kurie pristatytų šviežius maisto produktus, kurių transportavimui  reikalingas atitinkamas temperatūros režimas Todėl parduotuvėje yra daugiau produktų, kurie gali būti pristatomi į paštomatus ar pristatomi kurjerių pagalba. Parduotuvėje yra ir šviežių produktų (mėsos, sezoninių daržovių), tačiau jiems pristatyti pasitelkiami kiti būdai: dažniausiai patys pardavėjai - augintojai atveža juos į kliento namus (atsiėmimo vietas) arba pats klientas atvyksta jų pasiimti.

Projektas finansuotas šalies biudžeto lėšomis ir tarnauja kaip pagalbos įrankis trumpųjų maisto ir ne maisto tiekimo grandinių dalyviams. Vaizdo filmą apie projektą galima rasti Yotube kanale:

https://www.youtube.com/watch?v=vDjRbriU-yY

Projekto rezultatai, reikšmė ir tęstinumas

El. parduotuvėje www.kaimasinamus.lt pirmieji sandoriai prasidėjo 2022 m. rugsėjį. Reikėjo dar 3 mėnesių įdirbio, kad sistema pradėtų veikti taip kaip buvo sumanyta, kad ji būtų pastebėta potencialių pirkėjų, kad pirmi nedrąsūs vartotojai pasitikėtų ja ir čia paliktų savo pinigus. Ir tai nėra šio proceso pabaiga, greičiausiai – tik pradžia. Vizija yra sukurti virtualią erdvę, kurioje vartotojas rastų visą paslaugų ir prekių portfelį vienoje vietoję - kaimiškus produktus ir paslaugas iš visų Lietuvos regionų.

Projektas nėra baigtinis darbas. El. parduotuvė nuolat atnaujinama – paslaugų funkcionalumas derinamas su iškylančiais naujais pardavėjų ir pirkėjų poreikiais, rinkos poveikiu ir kitais iššūkiais bei aplinkybėmis.

2023 m. elektroninėje parduotuvėje savo produkciją pristato per 60 skirtingų pardavėjų. Čia galima rasti nuo sezoninių daržovių, įdomių gaminių kaip aromatinis šalavijo-laimo actas, juodasis česnakas ar šamo užkandėlės su salierais ir burnočių sėklomis iki unikalių rankų darbo sertifikuotų amatininkų gaminių. Elektroninėje parduotuvėje įvairias edukacijas ir pramogas galima užsisakyti asmeniškai ar asmenų grupei. Jų yra pačių įvairiausių – nuo žvakių liejimo, šiaudinių sodų pynimo iki alpakų ūkio lankymo. Visų pardavėjų geografinės vietos vaizduojamos žemėlapyje.

Tai unikalus projektas. Toks el. parduotuvės modelis yra patogus ir pardavėjams, ir pirkėjams. Pastariesiems – vienoje vietoje yra didelis prekių ir paslaugų asortimentas. Pardavėjams – nereikia kurti ir administruoti atskiros parduotuvės. Be to, parduotuvės viešinimo išlaidos kur kas mažesnės, o poveikis didesnis. Jeigu vienas pardavėjas pasiskelbia apie save kaip platformos www.kaimasinamus.lt narį, tuo pačiu viešina ir kitus čia esančius pardavėjus. Taip sukuriama sinergija – vienas kitą palaikanti jėga.

Kaip sekasi 2024 m. LNK žinių reportažu apie Kaimas į namus : https://lnk.lt/straipsniai/verslas/parama-maziesiems-ukininkams--speciali-internetine-svetaine/245062?fbclid=IwAR2Rn7DK0zn1dcpO3V3Fc2Lfgg9-IcSeE1-umvnKrc8ZJxwbkJvSTBXuGbQ_aem_AU6F2n2GEsB-HfrJIuJhF9P_YQyjz3GkJc8xoFHKMMLto7VWhpYuQ-UigwqD4Jf1VaS1sEV0aMBLsvj27HckTjBW

Daugiau informacijos galima gauti ir klausimus užduoti El. p: kaimasinamus@litfood.lt,

Interneto p.:  www.kaimasinamus.lt

FCB https://www.facebook.com/kaimasinamus.lt/

atgal