Tokiu ženklu ženklinami pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą pagaminti produktai (NKP).
Tokių produktų gamyboje naudojami tik minimalūs, augalų vegetacijai būtini trąšų kiekiai, nenaudojamos kenksmingos aplinkai augalų apsaugos priemonės. Auginant gyvūnus, taikomi ekstensyvūs auginimo metodai. Perdirbant produktus, taikomos tokios technologijos, kurios galutiniame produkte lemia didesnį biologiškai vertingų ir sumažintą nenaudingų organizmui medžiagų (sočiųjų riebalų rūgščių, druskos, cukraus) kiekį. Šių produktų gamyboje nenaudojami genetiškai modifikuoti organizmai, sintetiniai maisto priedai (konservantai, saldikliai ir kt.).
NKP sertifikuoja ir jų priežiūrą atlieka akredituota sertifikavimo įstaiga – VšĮ „Ekoagros“.
2021 m. buvo sertifikuoti 354 ūkio subjektai, tačiau tik pagal dvi specifikacijas (bitininkystės produktų ir vaisių bei daržovių), nors specifikacijos parengtos net 9 maisto produktų grupėms: bitininkystės produktams ir mišiniams; grūdų produktams ir duonos, pyrago kepiniams bei miltinės konditerijos gaminiams; mėsai ir jos gaminiams; paukštienai; pienui ir jo gaminiams; šviežiems vaisiams ir daržovėms, jų perdirbimo produktams; vištų dedeklių kiaušiniams; cukrinės konditerijos ir šokolado gaminiams; girai.
Žemės ūkio ministerija užsakė mokslininkams pateikti NKP sistemos tobulinimo rekomendacijas, atsižvelgiant į apklausų rezultatus ir sėkmingus kitų ES šalių pavyzdžius, įgyvendinant bei populiarinant nacionalines kokybės sistemas. KTU mokslininkų atlikta vartotojų apklausa parodė, kad vartotojai Lietuvoje neturi pakankamai žinių apie NKP ženklą, jis nėra patrauklus, nedaugelis jį atpažįsta, todėl pasiūlė ženklą modifikuoti, įtraukiant nuorodą į žaliavų kilmės šalį ir gamybos proceso šalį.
Naujoji dviejų ženklų sistema atspindės ne tik aukštesnę galutinio produkto kokybę, bet ir vietinę jo kilmę.
Siūlomi ženklai:
Žalios spalvos žaliavų ir gamybos kilmės ženklu būtų ženklinami produktai, turintys ne mažiau kaip 80 % lietuviškų žaliavų. Vyšninės spalvos gamybos vietos ženklu – produktai, kurių visas gamybos procesas vyko Lietuvoje, o žaliavos gali būti ir ne vietinės. Ateityje planuojama patvirtinti ir naujas NKP specifikacijas bei papildyti naujomis produktų grupėmis jau esamas.
Pagal Lietuvos Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ „Ekoagros“ informaciją parengė doc. dr. Aurelija Paulauskienė