Vietos maistas ir trumposios tiekimo grandinės

sveikatai palankios mitybos ir tvarios aplinkos pagrindas

Biologiškai vertingi maisto produktai

Esminiai biologiškai vertingo maisto produktų kokybės parametrai:
1. Vitaminai
2. Baltymai
3. Mikro- ir makroelementai (mineralinės medžiagos)
4. Angliavandeniai
5. Ląsteliena
6. Aliejuose esančios omega rūgštys
7. Probiotinės medžiagos

Biologiškai vertingų medžiagų kiekiai maisto produktuose priklauso nuo:
1. Elementų kiekių dirvoje
2. Augalo rūšies
3. Dirvoje esančių mikroorganizmų, kurie padeda šaknų sistemai įsisavinti mikroelementus
4. Klimatinių sąlygų (šilumos, saulės šviesos, drėgmės)
5. Augalo šaknų sistemos
6. Augalo brandos prieš derliaus nuėmimą
7. Auginimo ir nuėmimo, transportavimo, paruošimo laikyti, laikymo, pakavimo technologijų
8. Maisto ruošimo technologijų

Žmogaus organizmo maistinių medžiagų įsisavinimas priklauso nuo:
1. Maisto derinimo, maisto vartojimo eiliškumo ir greičio
2. Žmogaus organizmo sveikatos būsenos (ypač nuo žarnyne esančios mikrobiotos)
3. Psichologinės būsenos ir fizinio aktyvumo

Erškėtuogių produktų biologinė vertė

Erškėtuogės išsiskiria dideliu vitamino C kiekiu. Šiuose vaisiuose kaupiasi ir kiti vitaminai – E, A, K, B grupės (tiaminas, riboflavinas, niacinas, pantoteno rūgštis), karotenoidai (β-karotenas, α-karotenas, β-kriptoksantinas, likopenas, liuteinas ir zeaksantinas). Juose yra ir makro- (P, K, Ca, Mg) bei mikroelementų (Fe, Cu, Mn, Zn). Dėl didelio vitaminų ir fenolinių junginių kiekio vaisiai pasižymi geromis antioksidacinėmis savybėmis. Iš erškėtuogių išskirtas junginys (GOPO), turintis slopinamąjį uždegimo poveikį. Erškėtuogių sėklose yra riebalų, baltymų ir angliavandenių. Sėklų aliejuje gausu vitamino E, yra nesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių (α-linoleno, palmitino, linolo), karotenoidų, fenolinių junginių,  askorbo rūgšties.

Šaltalankių produktų biologinė vertė

Šaltalankių uogose gausu organinių rūgščių, vitamino C, fenolinių junginių, riebalų rūgščių, fitosterolių, tokochromanolių ir karotenoidų, jie išlieka ir iš uogų pagamintose sultyse.
Šaltalankių aliejus – natūralių gliceridų šaltinis, jame yra antioksidantų, vitaminų, flavonoidų, polifenolių ir polisacharidų.
Uogų išspaudose, kurios susidaro gaminant sultis, lieka dideli įvairių biologiškai vertingų junginių – vitaminų, flavonoidų ir kitų natūralių antioksidantų kiekiai, taip pat nesočiųjų riebalų rūgščių.

Pluoštinių kanapių produktų biologinė vertė

Kanapių sėklose yra 25–35 proc. riebalų, 20–25 proc. baltymų, 20–30 proc. angliavandenių, mineralinių medžiagų – daugiausia P, K, Mg, S, Ca, Fe, Zn. Taip pat yra riebalų rūgščių esterių, cholino, fitosterolių ir nekanabinoidinių fenolių junginių. Kanapių sėklų aliejuje gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, ypač omega-3 ir omega-6 tipo, jos sudaro apie 80 proc. visų riebalų rūgščių. Aliejuje polinesočiųjų riebalų rūgščių α-linoleninės (omega-6) ir linoleinės (omega-3) santykis (2,5–3:1) idealiai tinka žmonių mitybai. Aliejuje yra tokoferolių, jie veikia kaip antioksidantai ir apsaugo nesočiąsias riebalų rūgštis nuo oksidacijos. Nuriebalintų sėklų išspaudose dominuoja baltymai ir skaidulos. Kanapių baltymuose nustatyta maždaug 181 baltymas.